top of page

Radomír Prus: Velká dopravní elektroletadla jsou reálná

Před deseti měsíci společně otevřeli továrnu na revoluční baterie v Horní Suché u Havířova. Předseda představenstva společnosti HE3DA Václav Binar a hlavní akcionář projektu Radomír Prus mají další velké plány. 


Radomír Prus a Václav Binar u vlastní výrobní linky v továrně He3da. | Foto: Deník/Lukáš Kaboň


Co všechno se změnilo od otevření továrny. Jste tam, kde jste chtěli být?

V.B.: Poztivní změna je, že už vyrábíme baterie. Náběh je postupný. Chci, aby všechno šlo co nejrychleji, ale to úskalí převodu technologie do průmyslové výroby nejde ze dne den. Vyrábíme, ale je před námi ještě hodně práce. 


R.P.: Úskalí převedení primárního vynálezu na masovou výrobu je zdlouhavé. Zdoláváme několik oborů. Musíme zdolat problematiku nanotechnologií, to už jsme zvládli. Míříme nyní ke stovkám kilo denně, a až bude všechno jak má, tak budeme dělat dva tisíce tun ročně. Řešíme i vývoj konstrukčních strojů, které kompletují baterie. Všechny takové stroje jsme si navrhovali sami. Přímo v kompletaci máme sto strojů a sto počítačů, které musíme uřídit. Dalším oborem je formátování a nabíjení baterie, který musíme dovyvinout. To, co jsme zatím zvládli od otevření továrny, je neskutečné. Když jsem v roce 2013 vstoupil do projektu, byla baterka velká jak mince. Nyní řešíme výrobu baterie pro kamionovu dopravu.


Nedávno jste dokončili novou tenkostěnnou baterii, kterou budete vyrábět sériově. Jaké další typy baterií máte?

R.P.: Dnes vyrábíme baterie typu Robusta, které mají vysokou míru nehořlavosti a jsou velice bezpečné. Jsou to obrovské články. Díky tomu můžete stavět velké energetické celky. Můžete zálohovat celé továrny, nemocnice, elektrárny. A mohou to lidé využívat i doma jako úložiště a celý dům budou mít zálohovaný. Aktuálně připravujeme s velkým ostravským developerem jeden vzorový, který bude k vidění přímo v centru města v praxi i s nabíječkami. Zakázek na tento typ baterie máme na dva roky dopředu. Druhý produkt, který chystáme, je pro kamionovou dopravu. Všude, kde potřebujete mít lehkou váhu a rychlé nabíjení.


A kdy pojede Rallye Dakar kamion s vašimi bateriemi?

R.P.: Už ho fyzicky stavíme na hale, máme hotovou kostru. Vývoj závodních aut je složitý, máme výhodu, že jsme od Lopraisova týmu načerpali jejich dlouholeté zkušenosti. Takže jsme se dohodli na spolupráci a zároveň stavíme vlastní elektromotory. Když to půjde dobře, budeme mít kamion sestavený do konce tohoto roku a uděláme exhibici. Na nejbližším Dakaru bych chtěl, aby byl kamion už testovací, na tom příštím už závodní.


Pandemie ve velkém zasáhla i vaše odvětví. Dají se nějak zmírnit dopady?

R.P.: Logistika se v podstatě celá zhroutila. Jestli přijde další vlna covidu, tak se situace ještě zhorší. Proto to děláme tak, že pokud můžeme, snažíme se přesunout výrobu zpátky z Číny do Evropy a co nejvíce si udělat vlastní dodavatelský řetězec tady u nás. Ve střední Evropě.


Comments


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page